Notke Workshop 2024

Detsembri esimesel nädalal toimus järjekorras juba kolmas, Tallinna Püha Vaimu kiriku Bernt Notke altariretaabli uuringute töötuba, samal ajal kogunesid Tallinnas ka Notke ja tema loomingu uurijad Saksamaalt, Norrast ja Eestist, et arutada, milline on dokumentaalselt tõestatud ja meistrile omistatud tööde uurimise seis ning kuidas arendada Notke uurijate ja ekspertide omavahelist koostööd.

Uurijad keskaegses altarikapis (foto: Natali Käsk-Nõgisto)

Talviselt karges kirikus võeti altarikapi tiibadelt uurimiseks välja kuus figuuri – täisfiguurid Viktor, Anna ja Olav ning poolfiguurid Barbara, Gertrud ning Antonius. Eesti Kunstiakadeemia kuus tudengid teostasid põhjaliku skulptuuride seisukorra dokumenteerimise ja nagu varemgi olid uuringute tegemisel abiks head koostööpartnerid Eesti Keskkonnauuringute Keskusest ning Tartu Ülikoolist.

Anna ja Olaf ning Barbara, Antonius, Gertrud ja Viktor (foto: Siiri Pank)

Tartu Ülikooli dendrokronoloog Alar Läänelaid alustas esmaspäeva põneva loenguga puidu vanuse ja geograafilise päritolu määramisest. Seejärel oli tudengitel võimalus skulptuuride “tallaaluseid” aastarõngaid uurida ning professor Läänelaid näitas, kuidas toimub dendrokronoloogi praktiline töö. Pärastlõunal pääsesid töötoas osalevad tudengid ja juhendajad sooja kiriku käärkambrisse, kus Andres Uueni selgitas Notke altariretaablist ja skulptuuridest 3D-mudelite tegemise põhimõtteid ning fotogrammeetria võimalusi mälestiste uurimisel ja dokumenteerimisel.

Teisipäeva hommikul alustas Riin Rebane Eesti Keskkonnauuringute Keskusest XRF-uuringutega skulptuuridel kasutatud pigmentide keemilise koostise määramiseks. Samal ajal juhendas Signe Vahur Tartu Ülikoolist tudengeid mikroproovide võtmisel. Väikesed proovid jõuavad ülikooli laborisse, kus määratakse kasutatud sideainete, täiteainete ja pigmentide koostis.

Tudengid ja koostööpartnerid nõupidamas (foto: Natali Käsk-Nõgisto)

Kolmapäeval toimus ekspertide seminar, kus oli võimalus kuulata ettekandeid ning arutada Bernt Notke ja tema erinevate tööde uurimise teemadel. Muuhulgas kõneles Notke uurija Kerstin Petermann Saksamaalt Lübeckis ja Arhusis asuvatest Bernt Notkele omistatud tööde uurimise seisust ning Kristin Kausland Norrast rääkis Notkest ning tema staatusest keskaegses käsitööliste kogukonnas.

Neljapäeval jätkati skulptuuride seisukorra kaardistamise ning dokumenteerimisega ja pealelõunal pidasid Anja Rasche ning Kersti Petermann väga huvitava ettekande, kus võrdlesid Bernt Notket ning tema kaasaegset Hermen Rode´t – Notke versus Rode – mõtisklusi geeniusest ja käsitöölisest.

Reedene päev jäi tööde lõpetamiseks ja kokkuvõtete tegemiseks. Nädala lõpetuseks asetati skulptuurid altarikappi tagasi ja sätiti kiriku kooriruum taas jõulude ootele.

Veel postitusi